BLOG
Wprowadzenie
W branży gastronomicznej często stosuje się oleje i tłuszcze, które mogą osadzać się w systemach wentylacyjnych. Ich nagromadzenie zwiększa ryzyko pożaru oraz koszty eksploatacji. Dodatkowo, zaniedbana wentylacja sprzyja rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych, co wpływa negatywnie na samopoczucie gości i personelu. Częstym objawem jest także spadek wydajności urządzeń kuchennych. Regularne czyszczenie i dezynfekcja systemu wentylacyjnego jest kluczowe dla zdrowia, bezpieczeństwa i komfortu w lokalu gastronomicznym.
Jakie ryzyko stanowi nieczyszczona wentylacja kuchenna?
Przy ocenie stanu higienicznego instalacji wentylacyjnych warto wziąć pod uwagę zagrożenia związane z codziennymi procesami gotowania i smażenia. Tłuste, wilgotne opary osadzają się na ścianach przewodów wentylacyjnych, co stanowi ryzyko z następujących powodów:
Jak często czyścić wentylację gastronomiczną?
Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, częstotliwość czyszczenia wentylacji zależy od rodzaju i intensywności użytkowania systemu:
Czyszczenie wentylacji w gastronomii
Do czyszczenia intensywnie zatłuszczonych kanałów wentylacyjnych stosuje się dwie główne metody:
Zalecana częstotliwość czyszczenia wyciągów kuchennych zgodnie z normą HVCA TR/17:
Skontaktuj się z nami
Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na bezpłatną inspekcję wentylacji. Nasi specjaliści doradzą w zakresie metod usuwania zanieczyszczeń oraz częstotliwości konserwacji systemów wentylacyjnych.
partner strategiczny www.kraftvent.pl
USŁUGI
+48 510 545 961
protor.uslugi@gmail.com
ul. Heweliusza 11
80-890 Gdańsk